Yeni Volvo – XC90 Küçük Motor, Güçlü Görünüm – Fiyatı Ve Detaylı İnceleme

0
535
Volvo XC90 T8 R-design

Yeni XC90’nın ne kadar heybetli göründüğünü fark etmek için kaçamak bir bakış yeterli. Sözgelişi temiz çizgilere sahip büyük ızgarası ve şık tasarımlı farlarıyla tamamiyle değişik ve kuvvetli bir karaktere sahip olduğunu hemen hissettiriyor.

ÖNE ÇIKANLAR
Geniş iç mekanı ve bir Volvo’nun, İskandinav tarzı duru imajı, devasa boyutlarına karşın XC90’a zarafet kazandırıyor. Aracın teknik verileri de bunu destekliyor: 320 HP, 230 kilometre/s, turbo ve kompresörün beraber kullanılması…

ÖZELLİKLER
Ne yazık ki bu hoş hisler, motor devirli kullanıldığında kötü istikamette değişmeye başlıyor: 4 silindirli makine yüksek devirlerde zorlandığını hissettiriyor. Bunun dışında maksimum hızına 8’inci yerine 6’ncı viteste çıkabiliyor. Bu da anlık tüketim değerinin çok yükselmesine (10 lt/100 kilometre düzeyinin üzerine çıkıyor) kapı aralıyor.

Test ölçümlerimiz de, sübjektif değerlendirmelerimizin doğru olduğunu gösteriyor. Sözgelişi Volvo’nun izah ettiği 6.5 sn’lik 0-100 kilometre/s hızlanma müddeti, testlerimizde yarım saniye daha uzun çıktı. Bunun dışındaki konularda ise XC90, her şeyi gayet iyi yapıyor. İki tonluk (yeniden de bu ligin hafif sıkletlerinden biri) ağırlık kullanım esnasında hemen hemen hissedilmiyor, frenlerse bir spor otomobilin performansını sunuyor: 100 kilometre/s hızda duruş mesafesi 34 m. Süspansiyon konforu da başarılı. Küçük darbeler dışında süspansiyon, 20 inçlik dev jantlara karşın, taban bozukluklarının tesirlerini konforlu bir şekilde emiyor. Birinci sınıf koltuklar, düşük gürültü düzeyi ve çok iyi Bowers-Wilkins (opsiyonel) müzik sistemi de buna ilave edince XC, ideal bir uzun yol aracı haline geliyor. İç mekanın genişliği ve sunulan bolca eşya gözü de beğeni toplarken, multimedya sisteminin kullanım zorluğu can sıkabiliyor: Çok sayıdaki mönü ve alt mönü yerleşiminin doğru bir şekilde ezberlenmesi gerekiyor. Ayrı olarak parmak izleri de güneşli günlerde işlevlerin ekranda izlemesini zorlaştırıyor.

FİYATLAR
Bu dev SUV için Volvo, Almanya’da 57 bin 800 Euro’luk bir başlangıç ücreti belirlemiş. Ancak ekstra donanım listesinden bir hayli kalem seçenek edildiğinde ücret, test aracımızdaki gibi 90 bin Euro hududuna dayanıyor. Türkiye paletinde ise T6 benzinli motoru bulunmuyor. Türkiye başlangıç ücreti ise 2.0 lt dizel D5 (225 HP) motoruyla beraber 333 bin TL.

TEKNİK VERİLER
Volvo XC90 T6 AWD
Motor: 4 silindir, turbo, kompresör; Motor hacmi: 1996 cc; Maks. güç: 320 HP-6000 d/d; Maks. tork: 400 Nm-2200 d/d; Maks. hız: 230 kilometre/s; Güç aktarımı: 4×4, 8 ileri otomatik şanzıman;

ÖLÇÜMLER
Hızlanma 0-100 kilometre/s: 7.1 sn: Boş ağırlık: 2051 kilogram, Fren mesafesi 100 kilometre/s’de: 34.2m,
Test tüketimi:10.1 lt/100 kilometre

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin