Peugeot 2008 1.2 Puretech EAT6 Detaylı İnceleme

0
458

Peugeot’nun küçük crossover modeli 2008, artan rekabet koşullarında elini güçlendirmek için kapsamı geniş bir makyaj operasyonu geçirdi. Otomobilde ilk bakışta görsel farklıklar dikkat çekmekte. Bilhassa daha dik tasarlanan yeni ön ızgaranın domine ettiği daha heybetli ön bölüm, 2008’in crossover imajını güçlendirir nitelikte. Önden cılız bir görünüm sunduğunu düşündüğüm daha önceki modelin aksine, burada daha kuvvetli bir tasarım mevzubahis. Arka bölümde ise karartılmış ve grafikleri bariz hale getirilmiş yeni stoplar olduğunu görüyoruz. Ek olarak, yeni jantlar ve burada da gördüğünüz yeni gövde rengiyle beraber 2008’in daha dikkat çekici bir crossover’a dönüştüğü daha ilk bakışta fark ediliyor.

2008’in kabini de makyajdan kısmetini almış. Yeni koltuklarıyla sürücü ve yolcuyu daha sıkı saran otomobilin, ayrı olarak iç mekanında kullanılan malzemelerin kalitesi ve renklerinde kimi küçük farklıklar gerçekleştirilmiş. Otomobilin vites topuzu da yeni bir tasarıma sahip. 2008’in direksiyonu önceden de olduğu gibi yeniden küçük çaplı bir simide sahip ki, bu da sportif bir ambiyans yaratıyor. Gösterge tablosu da tabii olarak hala direksiyon simidinin üzerinden görünüyor, ancak direksiyonu aşağıya almazsanız, göstergelerin bir bölümü simidin üst bölümü tarafından perdeleniyor. Bir çözüm olarak direksiyonu aşağıda ayarladığınızda da ideal sürüş pozisyonundan biraz uzaklaşmış oluyorsunuz. Bence bunun çözümü direksiyonun üst bölümünü düz tasarlamak olabilir; ne de olsa Peugeot bu tarz yeniliklere açık bir marka.

Bu otomobilde en sevdiğim özelliklerden biri de dokunmatik bilgi-eğlence sistemi. Akıllı telefon ve Wi-Fi irtibatı sunan bu sistem, MirrorLink ve Apple CarPlay uygulamalarıyla telefonunuzun ekranını yansıtabiliyor. Teknolojiden söz etmişken… Otomatik Park Sistemi de 2008’in yeni teknolojilerinden biri olarak bu sınıfta fark yaratıyor.

Otomobilde gerçekleştirilen makyaj operasyonunun en ehemmiyetli ayağı ise motor-şanzıman kombinasyonu. 1.2 litrelik turboşarjlı 3-silindirli makine, 110 atlık sürümüyle ve marka gamına hızla dağılan yeni EAT6 şanzımanla beraber artık 2008’de de sunuluyor. Bu kombinasyon 1150 kilogram ağırlığındaki crossover’a çok tatmin edici bir performans sağlıyor. Hırıltılı ve sportif bir tınıya sahip olan Puretech birim, çift kavramalı olmamasına karşın hızlı vites değiştiren AISIN imalatı şanzımanla beraber mantıklı bir performans-tüketim balansı kuruyor. Bunu, 10.3 saniyelik 0-100 kilometre/s müddeti, 188 kilometre/s’lik maksimum hız ve 4.8 lt/100 kilometre olarak izah eden vasati tüketimden de anlamak olası.

2008’in kullanımı ise genel olarak çok rahat. Görüş açıları başarılı ve otomobilin kontrolü çok kolay. Tatlı-sert süspansiyonlar bazen arka tarafta biraz sarsıntı yaratsa da, süspansiyon konforu için de mantıklı diyebiliriz. 2008 daha çok asfalt için tasarlanmış bir otomobil olsa da, Grip Control özelliği sayesinde patika benzeri tabanlarda de zorlanmadan ilerleyebiliyor. Bu sistem makyaj öncesinde yalnızca manuel şanzımanlı dizel sürümde sunuluyordu, makyajla beraber ise bu yeni motor-şanzıman kombinasyonuna da ilave etmiş vaziyette. Sistem, ESP üzerinden çekiş karakteristiğini değiştiren seçenekler sunarak, ön tekerleklerdeki tutunmayı arttırıyor ve 2008’in crossover istikametini destekliyor. Bu da 2008’in rakiplerine karşı elini güçlendiren bir diğer özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Yazı: Bahadır Bektaş / Resim: Alp Emre Göksel

ÖZELLİKLER

Motor………….Sıralı 3-silindir, 1199 cc, turbo

Güç…………….110 bg @ 5500 d/d

Tork……………205 Nm @ 1500 d/d

0-100 kilometre/s…..10.3 sn

Maks hız……….188 kilometre/s

Ort. Tüketim…..4.8 lt/100 kilometre

Ağırlık…………..1150 kilogram

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin