Opel – Insignia Grand Sport Detaylı İnceleme

0
518

Alman Opel, amiral gemisi Insignia modelini Insignia Grand Sport isimiyle yenilemeye hazırlanıyor. Hem hafifleyen, hem de büyüyen yeni Insignia, Mart 2017’de Cenevre Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra, sene ortasında Türkiye pazarına sunulacak.
Opel’in amiral gemisi olarak marka bayrağını taşıma görevini 2008’den beri devam ettiren ve bugüne kadar 900 bin adet üretilen Insignia, bu ehemmiyetli görevi halefine devretmeye hazırlanıyor. Şimdikinden daha büyük fakat daha hafif olarak geliştirilen yeni Insignia; 2017’nin Mart ayında gerçekleşttirilecek olan Cenevre Fuarı’nda tanıtılacak. Aracın Türkiye pazarına ise Haziran 2017 tarihinde dışardan alınması tasarılanıyor.

Insignia Grand Sport ismiyle tanıtılacak olan ikinci nesil Insignia, ilk etapta 5 kapılı sportif görünümlü bir liftback ve Sports Tourer isimli bir station wagon gövde seçeneğiyle pazara çıkacak. Opel’in Satış ve Satış Sonrası Başkan Yardımcısı Peter Kuspert’e göre, Türkiye pazarında çok tutulan Sedan gövde sürümü ilk başlarda olmayacak. Lansmanın hemen peşinden ise sedan gövde seçeneğinin sunulup sunulmayacağına marka idaresi, değişik pazarlardan gelen yorum ve taleplere göre karar verecek.

Saklı rotalarda test ettik

Yeni Insignia’nın elde üretilen ilk prototiplerini, geliştirme mühendisleriyle birarada, kamuflajlı haliyle tecrübe fırsatı bulduk. Almanya’nın Saarland bölgesindeki saklı rotalarda, yeni Insignia’nın, hem 1.5 lt turbo benzinli (165 HP), hem de 2.0 lt (250 HP) turbo benzinli 4×4 sürümlerini, 6 ileri manuel ve 8 ileri yeni otomatik şanzımanla kullandık. Hem de yeni Insignia’yı, Almanya Fransa hududundaki köy yollarında, mevcut modelle karşılaştırma olanağı da bulduk. Gece sürüşlerinde ise Insignia’nın, bir kademe daha da geliştirilmiş olan Advanced IntelliLUX LED Matrix akıllı far sisteminin, gece yolculuklarında yarattığı avantajı da hayata talihine sahip olduk.

2009’da YIlın Otomobili oldu

Insignia Grand Sport’a geçmeden hemen önce, mevcut modelin tarihçesine de kısaca bakmak gerekiyor. Zira Insignia, Opel Omega’nın bantlardan düşmesiyle, markanın amiral gemisi haline gelen Vectra’nın yerini alan ve 2008’den beri bu ehemmiyetli sorumluluğu üstlenen bir model. 2008’de yeni bir çağın başlangıcı olarak adlandırılan ve Opel Baştasarımcısı Marc Adams tarafından başlatılan yeni bir tasarım akımını temsil eden Insignia, 2009’da Sene Otomobili ödülünü de aldı. Bu model genel tasarımıyla beğenilmesine karşın, ağırlık, iç mekan genişliği ve karmaşık kokpit tertip etmesi konularında tenkitler alıyordu.

Monza konseptinden esin aldı

2013’te yapılan makyajla bu unsurlar kısmen iyileştirildi. Ancak 2013’te bir diğer ehemmiyetli konu daha vardı; Opel Monza Concept isimli bir kavram otomobil görücüye çıktı. İşte bu Monza Concept, 2017’de pazara sunulacak olan yeni Insignia Grand Sport’un da habercisi idi. Bu konsept araçta iç mekan genişletilmiş, toplam ağırlık hafifletilmiş, iç mekanda bağlanabilirlik özellikleri artırılmış ve yeni bir atletik dizayn uygulanmıştı. Daha sonrasında bu dizayn anlayışı yeni Astra’da da kullanıldı.

Büyürken hafifledi

Yeni Insignia Grand Sport’u tasarlarken Opel, aracın boyutlarını orta sınıftan orta üst sınıfa taşımaya, böylelikle Premium boyutları, Premium kalitesiyle ama ulaşılabilir ücrete sunmaya çalışacak. Önceden yeni Astra’da da kullanılan Epsilon E2 platformunda geliştirilen yeni Insignia’nın boyu 55 mm artarak 4897 mm’ye erişmiş, başka bir deyişle 5 metre hududuna yalnızca 10 santimetre kalmış. Diğer taraftan dingil mesafesi ise 92 mm uzamış ve 2829 mm’ye erişmiş. Toplam genişlik 7 mm, ön ve arka iz açıklıkları 11 mm artmış. Arkada diz ve omuz mesafesi ise 25 mm genişlemiş. Toplam yükseklik ise 29 mm aşağıya çekilmiş, benzer şekilde sürüş yüksekliği de 30 mm alçaltılmış. Boyutlarda tüm bu geliştirmeler yapılırken, aracın ağırlığı kimi sürümlerde 175 kilogram’a kadar hafifletilmiş.

Yani 2017’de, daha uzun, basık ve çok daha hafif bir Insignia ile karşı karşıya olacağız.
Yeni nesil motorlar

Opel Başmühendisi Dr. Matthias Alt, Insignia Grand Sport’ta yalnızca yeni nesil motorlara yer vereceklerini söylüyor. Benzinli motorlarda güçler 140 ile 250 HP arasında, dizel motorlarda ise 110 ile 170 HP arasında değişecek. Ayrı olarak arkada 5 kollu irtibatlı süspansiyon, elektro hidrolik kontrollü ve aktif tork dağılımına sahip yeni bir 4×4 sistemi, 8 ileri otomatik şanzıman ve Flex-Ride şasi de üst modellerde yer alacak. Dr. Alt, yeni 1.5 lt’lik turbo benzinli motoruna çok güveniyor. Bu alüminyumdan üretilen yeni motor 165 HP güç, 250 Nm tork üretiyor. Bu motor yeni bir 6 ileri oranlı manuel vitesle de kombine edilmiş. Ayrı olarak 2.0 lt, 250 HP’lik turbo benzinli motor da yeni bir birim. Bu motorla beraber yeni nesil 8 ileri oranlı otomatik şanzımana yer verilmiş.

Sürüş izlenimleri

Yeni Opel Insignia’nın elde üretilen prototiplerini Opel mühendisleriyle beraber Almanya Fransa hududundaki saklı rotalarda kullandık. Mevcut Insignia ile yeni modeli karşılaştırma fırsatı da bulduk. İç hacmin genişlemiş olması ehemmiyetli bir avantaj getirmiş. Ayrı olarak iç mekandaki sade düğme konsepti ve kaliteli malzeme kullanımı Premium algısını artırmış. Arabada yapılan hafifletme bilhassa 165 HP’lik 1.5 lt’lik benzin motorlu sürüme ehemmiyetli bir canlılık getirmiş. 2.0 lt 250 HP’lik turbo benzinli sürüm ise yeni otomatik şanzıman ve yeni AWD sistemi sayesinde güvenli ve konforlu bir kullanım sunuyor. Advanced Intellilux LED Matrix farları da gece sürüşlerinde tecrübe ettik. Yeni sistemde 16 yerine 32 LED modülü ve 2 tane uzun hüzmeli projektör kullanılmış. Uzun hüzmeli farların aydınlatma mesafesi 400 metreye erişiyor. Artırılmış LED modülleri etraf görüşünde ve viraj dönüşlerinde daha tesirli bir aydınlatma sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin