Nissan Juke 1.2 Turbo Detaylı İnceleme

0
1171

Yalan söylemeyeceğim Juke’u ilk defa gördüğümde otomobili beğenmeyen küçük kitlenin içerisinde bulunuyordum. Tasarım ile ilgili biraz ananeselci olduğumu söyleyebilirim, bu yüzden bu tarz uç tasarımlara alışmak benim için genelde biraz uzun sürüyor. Hem de otomobile talih yapıtı sahip olmasaydım – şartlar bir Juke sahibi olmam için sahiden uygundu – önyargılarımın kolay kolay kırılacağını sanmıyorum. Ancak otomobili her gün kullanmaya başladıktan sonra, dışarıdan görünmeyen özelliklerini öğreniyorsunuz.

Nissan’ın tasarım departmanında çalıştığınızı ve Juke gibi başarılı, ancak kendine has bir otomobili makyajlamanız gerektiğini düşünün. Bu otomobilin far veya stoplarını inceltip uzatarak işin içinden çıkamazsınız. Öyle bir işe imzalamalısınız ki, otomobilin kendine has tasarımını çok değiştirmemeli ve otomobili aradan geçen iki, üç sene hemen peşinden daha yeni hissettirmelisiniz. Elbette ki Japon üreticinin tasarımcıları da bu konunun farkında olacak ki, bilhassa dış tasarım ile ilgili tam yapmaları gerekeni yapmışlar.

Dışarıdan baktığınızda çok da büyük bir farklık görünmeyen makyajlı Juke, geçirdiği operasyon neticeninde yeni bir ön tampon, LED gündüz farlarını bünyesinde barındıran yeni bir sinyal grubu, yarı saydam stoplar ve yeni bir arka tampona kavuşmuş. Otomobilin opsiyon listesine dış donanımla alakalı olarak ise xenon farlar ve panoramik sunroof gibi ehemmiyetli seçenekler ilave etmiş.

İç mekanda yapılan farklıkların arasında da ehemmiyetli birkaç ayrıntı bulunuyor. Evvela her ne kadar küçük bir ayrıntı olsa dahi, direksiyonda bulunan “i” tuşu sayesinde artık yol bilgisayarında dolaşabiliyorsunuz; önceden bunu yapmanız için gösterge oturumunda bulunan tuşu kullanmanız gerekiyordu. Orta konsolda ise, yüksek donanım ile beraber gelen Nissan Connect Multimedya Sistemi, Juke’un sürüş modlarına ve otomatik klima sistemine aynı anda hane sahipliği yapan sistem ile beraber bulunuyor. Gövde rengindeki ayrıntılar ve iç konsol ise Special Edition donanım ile beraber geliyor. Bu küçük ayrıntılar dışında kabinde başka bir yenilik bulunmuyor olsa da, bence otomobilde yapılan en büyük ve en faydalı farklık bagajı açtığınızda karşınıza çıkıyor. Bir evvelki sürümde 253 litre olan bagaj hacmi, Nissan mühendis ve tasarımcılarının çalışması neticeninde yüzde 40 artarak 354 litreye yükselmiş. Önceden bir büyük bavul dışında hiçbir şey alamayan bagaj ile mukayese ettiğinde bu artış sahiden ehemmiyetli.

Tasarımda yapılan farklıklar ve kullanışlılıkta sağlanan artışın yanı sıra, makyajlı Nissan Juke yeni bir baz motor seçeneği ile beraber sunuluyor. Test aracımızın kaputunun altında yer alan ve öncelikle yeni Qashqai’de karşımıza çıkan 1197 cc hacimli dört silindirli turbo motor 115 bg güç ve 190 Nm tork üretiyor. Yeniden Qashqai’de olduğu gibi 1.6-litre atmosferik motorun yerine baz motor seçeneği sunulan bu yeni birim, ürettiği güç ve torku yola 6-ileri manuel şanzıman üzerinden aktarıyor. Fabrika verilerine göre vasati 5.6 lt/100km’lik yakıt tüketimine sahip olan ve pratikte de 7 lt/100km civarında değerleri yakalamanıza yardımcı olan bu motor seçeneğinin tek negatif yanı ise, daha önceki baz motor ile opsiyonel olarak sunulan otomatik şanzıman seçeneğinin bu yeni birim ile sunulmuyor olması olarak gösterilebilir, ancak Nissan, Juke’ta daha önceki atmosferik birimi makyajsız otomobilde olduğu gibi CVT şanzıman ile beraber sunmaya devam ettiği için bu vaziyet o kadar da büyük bir mesele olmuyor.

Makyajlı Juke’un sürüşünde rastgele bir farklık mevzubahis değil. Otomobilde sevdiğim bir özellik olan sert ve sportif davranış aynı şekilde devam ederken, bence gereğinden fazla sert olan debriyaja ise dokunulmamış. Debriyajın sertliği her ne kadar sportif sürüşlerde yararlı olsa dahi, şehir içinde bilhassa sıkışık trafikte can sıkıcı olabiliyor. 1.2-litre hacimli motor hem sahip olduğu güç ve tork, hem de 6-ileri şanzıman ile uyumu sayesinde sanki 1.5-litre hacimli dizel seçeneği aratmıyor.

Nissan, Juke’u makyajlama konusunda üstüne düşen görevi başarıyla bitirmiş gibi görünüyor. Operasyon ile birlikte otomobil, sadece daha taze bir tasarıma kavuşmuyor ayrı olarak bagaj hacmi gibi ehemmiyetli bir sorunu da çözmüş oluyor. Özellikle arka koltukta yolculara fazlasıyla alan sunamayan bu otomobilde Sky Pack donanım düzeyinden (Tekna donanım düzeyi ile arasında 2.500 TL bulunuyor) itibaren sunulan panoramik sunroof ise iç mekanı daha rahat hale getiriyor.

Yazı: Ege Geçyatan / Fotoğraflar: Alp Emre Göksel

ÖZELLİKLER

Motor: Sıralı 4-silindir, 1197 cc

Güç: 115 bg @ 4500 d/d

Tork: 190 Nm @ 2000 d/d

0-100 kilometre/s: 10.8 sn (fabrika verisi)

Maks hız: 178 km/s (fabrika verisi)

Ortalama tüketim: 5.6 lt/100 km (fabrika verisi)

CO2: 129 g/km

Baz ücret: 51.900 TL (Visia – Kasım 2014)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin