Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler neler?

0
74

Oto lastik seçimi konusu, araç sahiplerinin çok önem verdiği konu başlıklarından biri. Doğru araç lastiğini seçmek, sürücüye daha konforlu, daha güvenli bir sürüş olanağı sunarken, oto lastiğin ömrünü de uzatıyor. Başka bir deyişle aracınız için en doğru lastiği seçerek oto lastik ömrünü uzatmak içinde ehemmiyetli doğru karar almış oluyorsunuz.

Oto lastik kullanımında lastik yenileme vaktini izlemek, bakımları savsaklamamak ve mevsimine göre lastik kullanmak çok ehemmiyetli. Peki lastik alırken nelere dikkat etmeli? Lassa uzmanlarına göre lastik seçiminde bir takım ayrıntılara dikkat etmek hayati ehemmiyet taşıyor.

Lastik Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin!
Oto lastik konusu, en az aracın kendisi kadar ehemmiyetli. Araç aksamının üzerinde hareket ettiği lastikler, önce güvenlik sonra da performans için yegane tesiri sunarlar. Bu yüzden de hem ikinci el araç duyurularını incelerkenhem de mevcut aracınızın lastiklerini yenilerken çok özenli olmanız önerilir. Oto lastik ücretleri kadar lastiklerin sizin aracınıza uygun olup olmadığı, imalat tarihinden sonra ne kadar kullanıldığı veyahut ne kadar beklediği, nasıl şartlarda saklandığı gibi ayrıntılar, hem aracınızın motorunun ömrünü uzatmak, hem aracınızın performansını tam olarak yaşayabilmek, hem yakıt tasarrufu yapmak, hem güvenli sürüş hem de lastik giderlerini azaltmak için önemlidir.

Peki, araç lastiği seçiminde neler önem vermeli?
1. Gizleme şartlarını önem verin. Lastik için üreticinin belirttiği gizleme şartlarını göz önüne almanız faydanıza olacaktır.

2. Oto lastiklerin son kullanma tarihi olmaz. Zira bir oto lastiğin son kullanma tarihi kullanım müddeti, kullanım şartları, aracın motor gücü, yapılan hız, yük taşıma oranı, hava şartları, taban şartları, aracın kullanım biçimi, şanzıman türü gibi pek çok ayrıntıyla yakından alakalıdır. Hem de aracın park halindeyken beton ya da toprak zeminde beklemesi dahi uzun vadede lastik ömrüne tesir edebilir. Ancak JATMA başka bir deyişle Japon Otomobil Lastikleri Birliğinin verdiği bilgilere göre vasati 10 sene lastik ömrü kaidenini göz önüne almakta yarar var. Bu yüzden on yılda bir lastikleri değiştirmek gerekir.

3. Satın alacağınız oto lastik için son kullanma tarihi olmaz fakat üretim tarihi önemli bir data sunar. Zira mesela 2 sene önce üretilmişse lastik, siz onu takriben 8 sene daha kullanabileceksiniz demektir.

4. Lastik seçerken güvenli noktalardan alışveriş yapmayı ve testleri yapılmış ürünleri seçmeyi önem vermelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin