İkinci El Araçta Kilometre Öğrenme Dönemi Başladı

0
3

İkinci el araç alırken yaşanan en büyük kaygılar bilgi eksikliğiyle alakalı oluyor. Aracın kontrolü yapılmış mı, kazası var mı, hasar vaziyeti ne, borcu var mı, dolandırılıyor olabilir miyim vs..Bu konuda TRAMER Sorgusu gibi kanallarla bilgi edinebiliyor olsanız da mevzubahis kaynaklar hem ulaşım açısından hem de ihtiyaç duyulan bilgiyi sunabilme açısından bazen yetersiz kalabiliyor. Şimdi, devlet eliyle ikinci el araç sorgulama konusuna yeni bir soluk kazançlıyor: PTTbank mobil uygulaması.

Geçtiğimiz günlerde Eriştirme Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolları Tertip etme Genel Müdürlüğü bir prtokol yaptı. PTT’nin de dahil olduğu bu protokolde ikinci el araçlar ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşım için bir yenilik getirildi. Ayrıntılar ise şöyle:

PTT Araç Bilgisi Sorgulamayla Neler Öğrenilebiliyor?
Yeni protokole göre, ikinci el araç alırken sorgulama yapmak istediğinizde PTTbank mobil uygulamasını kullanabileceksiniz. Bu uygulama ile kendi aracınız ile ilgili da kayıtları inceleyebilirsiniz. Sözgelimi ikinci el aracın kaç kilometre olduğunu öğrenmek, araç kontrol tarihini öğrenmek olası olacak.

PTT İkinci El Araç KM Sorgulama
Son senelerde ülkemizde ikinci el araç satışında yaşanan dolandırıcılık olayları alakalı yakıntılar bakanlıkların da data bankalarında epeyce yer tutuyor. Konuya değin çok sayıda yakıntı, Bakanlığın bu konuda çözüm üretmesi ile ilgili harekete geçmesine kapı araladı. Harbiden de ikinci el araç alımalrında araç plakası ve motor şase numarası ile sorgulamak yapmak çok sayıda dolandırıcılık vakkasının önüne geçebilecek bir bilgilenme mertebesi sunuyor.

İkinci El Alırken Km Dolandırıcılığına Son!
İkinci el araç satarken aracın km verileriyle oynayarak yüksek km bir aracı daha yeni veyahut daha az kullanılmış göstermek çok sık yaşanan bir dolandırıcılık yolu. Bakanlığın aldığı söz konusu kararla, araçların muayene esnasında sisteme girilen doğru km bilgilerine ulaşım mümkün olacak. Böylelikle mesela ikinci el otomobil duyurularını incelerken beğendiğiniz bir otomobilin plaka ve alakalı bilgilerini satıcıdan isteyerek km sorgulaması yapabileceksiniz. Net ve saydam bilgi sunacağı düşünülen bu uygulama ile belki de büyük ölçüde, kilometre sıfırlama dolandırıcılığı engelenebilecek.

İkinci el araç dolandırıcılığı konusunda ayrıntılı bilgi için arabam.com İkinci El Araç Dolandırıcıları En Çok Hangi Yolları Kullanıyor yazısını okuyabilirsiniz.

TRAMER Sorgusundan Ne Farkı Var?
Malum TRAMER Sorgusu ile bir aracın hasar kaydı verilerine erişebiliyorsunuz. Ancak aracın km gibi bilgileri bu soruguda çıkımıyor. PTTbank mobil uygulaması ile aracın km bilgisine, HGS yükleme bilgisine ve muayene bilgilerine de ulaşabileceksiniz.

PTTbank Araç Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?
PTTbank mobil uygulamasını androis ya da iOS aletinize indirebilirsiniz. Hemen peşinden da her bir sorgulama için 5 TL fiyat ödemeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin