Honda Civic Sedan LPG Detaylı İnceleme

0
1096

Şayet hayatınız süresince bir kere Honda sahibi olduysanız, markanın yeni otomobillerini izleyemeden duramıyorsunuz. Zira Japon üreticinin otomobilleri gerek dayanıklılık, gerekse performans ile ilgili sizi yarı yolda bırakmıyor. Artık hemen hemen ailemizin bir ferdi olacak olan 1992 model Integra 800.000 kilometreye kadar tık demeden çalıştı ve sonrasında motora yapmamız şart olan küçük bir operasyon sonrasında hâlâ bize hizmet etmeye devam ediyor. Vaziyet böyle olunca Japon üreticinin her yeni modelini “acaba ne yapmışlar” düşüncesiyle inceliyorsunuz.

Honda köklü bir tarihe sahip olan Civic’in dokuzuncu jenerasyonunu yakın vakitte küçük dokunuşlarla yeniledi. Bu çok kapsamı geniş olmayan makyaj operasyonu neticeninde otomobil dışarıda yeni ön ızgarası ve jantlarıyla daha sportif bir görünüme kavuştu. Japon üretici otomobilin iç mekanında i-MID bilgi ekranına Türkçe dil ilave ederken, ayrı olarak otomobile yeni bir donanım düzeyi ilave ederek müşterilerin beklentilerini karşılamayı amaçlıyor. Executive isimi ile hatıralan en yüksek donanım düzeyi ile seçenek edildiğinde otomobil, bluetooth sistemi, sunroof, otomatik yıkama tertibatlı xenon farlar ve ısıtmalı koltuklar gibi özelliklerin yanı sıra akıllı anahtar, anahtarsız çalıştırma, cilt döşemeler ve arka park sensörleri ile beraber geliyor.

Test aracımız da yeni Executive donanıma sahip. Başka bir deyişle yukarıda söz ettiğim yeniliklerin hepsini bünyesinde barındırıyor. İç mekanda ilk bakışta büyük gösterge oturumu dikkat çekiyor. i-MID bilgi ekranının gösterge oturumunun içerisine yerleştirilmiş olması oturumun büyüklüğünün bir numaralı nedeni. Sürücü odaklı konsolun ortasında multimedya sisteminin manuel kumandaları, klima sistemi ve koltuk ısıtma tuşları bulunuyor. Multimedya sisteminin manuel kumandaları iç mekanın yaşlı görünmesine kapı aralıyor, bu yüzden kumandaların yerine geçen yedi inçlik dokunmatik multimedya sistemi şayet otomobilinizin yaşlı görünmesinden hoşnut olmayacaksanız iyi bir opsiyon. Multimedya sistemi aslında tam bir opsiyon sayılmayabilir, zira Honda, 2200 TL değerindeki multimedya sistemine sahip otomobili Executive Eco Smart ismini verdiği donanım düzeyinde sunuyor. Otomobilin deri koltukları ise lüks ve rahat hissettiriyor.

Yukarıda da söz ettiğim gibi makyajlı Honda Civic Sedan’ın kaputunun altında rastgele bir yenilik mevcut değil. Japon üreticinin uzun vakittir hizmet veren 1.6-litre benzinli atmosferik motoru 125 bg güç ve 152 Nm tork üretiyor. 5-ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile eşlenen ve ürettiği gücü ön tekerlekleri üzerinden yere aktaran motor, sizin tercihiniz doğrultusunda benzinli veya LPG’li olarak çalışabiliyor. 940 TL’lik ücret yaftanına sahip LPG opsiyonunu işaretlediğiniz takdirde BRC marka LPG sistemi otomobilinize fabrikada yerleştiriliyor. Bu dönüşüm Honda servislerinde daha sonra da yapılabiliyor.

Honda’nın BRC ile yaptığı işbirliğinin neticesi oldukça başarılı olmuş. Otomobilin performansına veya sürüşüne rastgele bir negatif tesiri olmayan LPG sistemi yakıt giderlerinizi bir hayli azaltmanıza yardımcı oluyor. LPG depo ağzının, benzin depo ağzı ile beraber yakıt kapağının ardına gizlenmiş olması ve sistemin hiç koku yaymaması ise otomobilinizin LPG’li olduğunu yalnızca sizin bilmenize kapı aralıyor. LPG tankındaki yakıtınız bitip, yolunuza benzinle devam ettiğinizde de karşılaştığınız vaziyet tüketim açısından çok da korkutucu değil. Atmosferik motor benzin ile çalıştığında fabrika verisine göre 6.8 lt/100km’lik vasati yakıt tüketimi sunarken, bu değer pratikte 8 lt/100km civarlarında dolaşıyor.

Honda, Civic Sedan modelinde müşterilerine dizel motor seçeneği sunmuyor. Ancak LPG’li motor, otomatik şanzıman ikilisi düşük yakıt tüketim gideri ve konforlu sürüşü bir arada satın almak isteyen müşteriler için iyi bir tercih gibi görünüyor.

Yazı: Ege Geçyatan / Fotoğraflar: Alp Emre Göksel

Özellikler

Motor: Sıralı 4-silindir, 1598 cc

Güç: 125 bg @ 6500 d/d

Tork: 152 Nm @ 4300 d/d

0-100 kilometre/s: 12.2 sn (fabrika verisi)

Maks hız: 200 km/s (fabrika verisi)

Ortalama tüketim: 6.8 lt/100km (fabrika verisi / otomatik)

CO2: 157 g/km (otomatik)

Baz fiyat: 75.690 TL (Executive, LPG – Ocak 2015)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin