Ford Grand C-Max 2018 Detaylı İnceleme

0
1176

Her ne kadar insanımız kullanışlı ve hacimli otomobil ihtiyacını crossover ve SUV’ler ile gidermeyi seçenek ediyor olsa da, aslında bu konuda hala en iyi çözümü MPV’ler sunuyor. Ancak ne yazık ki bu sınıfın ülkemizdeki alıcı kitlesi oldukça hudutlu. Yeniden de buna karşın pek çok markanın ürün gamında MPV’lere rastlamak olası. Ford ise bu konuda başı çekiyor ve hacim isteyenlerin karşısına C-Max, Grand C-Max, S-Max ve Galaxy’den oluşan geniş bir MPV gamı çıkarıyor. Burada gördüğünüz Grand C-Max de bu türün en başarılı örnekleri arasında.

Ford’un aktüel tasarım çizgisine sahip olan mevcut C-Max’in ilk nesli 2003 seneninde üretilmeye başlanmıştı, ancak ilk nesil yalnızca 5 kişilik bir otomobil olarak sunulmuş, 14 santimetre daha uzun bir gövdeye sahip olan 7-kişilik Grand sürümü ise ikinci nesilde ortaya çıkmıştı. Yetişkinler değil de, daha çok çocuklar için uygun bir üçüncü koltuk sırası sunan Grand C-Max, fonsiyonellik ve kullanışlılık istikameti kuvvetli bir bakanlar kurulu sahip. Bagaj kapağı tek bir ayak hareketiyle otomatik olarak açılıp kapanabilen, böylelikle eller doluyken cepte veya çantada anahtar arama problemini ortadan kaldıran C-Max’in arka kapıları ise kayarak açılıyor ki, bu da dar alanlarda otomobile giriş çıkışları kolaylaştırıyor. Bu özellik Grand C-Max dışında sanırım sadece Lancia Voyager ve SEAT Alhambra’da bulunuyor. Diğer MPV’ler ise standart kapılara sahip. Grand C-Max, bu kapıların ardında geniş bir kabin gizliyor. İkinci sırada üç kişilik bir oturma düzeni sunuluyor, ancak koltuğun ortasındaki bölümü katlayarak yan koltuklardan birinin altına gizlemek, böylelikle ikinci sırada iki tek koltuk ele geçirmek olası ki, bu da bagaja erişmeyi kolaylaştırıyor.

C-Max’in ön koltuklarında ise tanıdık bir ortam var. Markanın yeni nesil dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ve diğer modellerdekine benzer gösterge tablosu burada da karşımıza çıkıyor. Malzeme kalitesi ve işçilik düzeyi de aktüel Focus ile hemen hemen aynı. Grand C-Max ayrı olarak Otomatik Park Sistemi ve Akıllı Far gibi özelliklerle Ford’un en teknolojik modelleri arasında bulunuyor.

Grand C-Max’in sürüş karakteri ise diğer Ford modellerinden oldukça değişik. Çok yumuşak bir sürüşe sahip olan MPV, yüksek ağırlık merkezinin de tesiriyle virajlarda biraz yatıyor ve Ford modellerinden beklenen dinamizmden biraz uzaklaşıyor. Zati açıkçası bu otomobilden üstün bir viraj performansı beklemek de yersiz olur. O daha çok konfor ve hacime odaklanan bir Ford. Suskun ve konforlu sürüşü, arka koltukta uyuyan bebeğinizin huzurunu tüm yolculuk süresince savunacak türden. Bu konfora ve yumuşaklığa karşılık Grand C-Max, performans açısından da beklentilerin üzerine çıkıyor. 1.5 litrelik yeni nesil Ecoboost motoru 182 bg güç üreten otomobil, rastgele bir çekiş sıkıntısı yaşatmadığı gibi, 9.5 saniyelik 0-100 kilometre/s müddeti ve 211 kilometre/s’lik maksimum hızıyla bir MPV için oldukça iddialı performans verileri sunuyor. Alt devirlerde suskun çalışan motorun konfor düzeyine de yardımcı olduğunu belirtmeliyim, ancak otomatik şanzımandan kaynaklandığını düşündüğüm bir vaziyet var: Otomobil dur-kalk trafikte, gaz pedalına hafifçe bassanız bile öne atılmak istiyor, başka bir deyişle biraz heyecanlı davranıyor. Motorun en bariz negatifliği ise vasati tüketim rakamlarında ortaya çıkıyor. Ecoboost’un vasatisi 6.8 lt/100 kilometre olarak veriliyor, ancak ben en düşük 7.5 litrelik bir tüketime erişebildim ki, bu rakam da akıcı bir trafikte ve çok sakin bir sürüş tarzıyla ortaya çıktı. Başka bir deyişle bu otomobille hızlı gitmeye çalışmamanız ve sağ ayağınıza biraz hakim olmanız gerekiyor, yoksa çift haneli tüketim rakamlarıyla karşılaşabilirsiniz. Ancak tüketim rakamları size fazla gelirse, Grand C-Max’in bir başka motor seçeneği daha bulunuyor ki, mevzubahis motor olan 1.5 litrelik TDCi birim, Grand C-Max’in kuvvetli olduğu konfor ve kullanışlılık gibi istikametlerinin yanına bir de tutumluluğu ilave ediyor.

Yazı: Bahadır Bektaş / Resim: Alp Emre Göksel

ÖZELLİKLER

Motor………….Sıralı 4-silindir, 1498 cc, turbo

Güç…………….182 bg

Tork……………240 Nm

0-100 kilometre/s…..9.5 sn

Maks hız………211 kilometre/s

Ort. Tüketim…..6.8 lt/100 kilometre

Ağırlık…………..1507 kilogram

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin