Fiat – Punto Alırken İyi Düşünün

0
1

Fiat’ın Punto modeli, küçük sınıfta az yakan ve kompakt bir tasarıma sahip olmasıyla çok sevilen bir otomobil. Ülkemizde de hem 2. el Punto modelleri hem de sıfır kilometre Punto oldukça fazla tutuluyor. Aracın mevzubahis popülaritesinde uygun ücret ayrıntısı yatıyor. Fiat Punto fiyatı ile ilgili harbiden de kullanıcıyı hoşnut eden bir araç. Peki, Fiat Punto yeterince güvenli mi, örneğin Euro Ncap’ten kaç puan aldı?

Fiat Punto Euro NCAP’ten Kaç Aldı?
Geçtiğimiz günlerde Euro Ncap yetkilileri Fiat Punto modelinin aralarında bulunduğu bir dizi otomobil için bir test2 neticesi listesi yayınladı. Bu neticelere bakıldığında Punto’nun Euro NCAP’ten sıfır aldığı görülüyordu. Aslında bu çarpıcı neticenin nedeni bir takım testlerin daha yapılmamış olması ve vasatinin bu yüzden bu kadar düşük olmasıydı. Ancak testlerin ayrıntılarına bakıldığında araç genel olarak güvenlik ile ilgili oldukça negatif sonuçlar almış olduğu fark ediliyor. Peki, bu vaziyetin nedeni ne ve şimdi ne olacak?

Fiat Punto Euro Ncap Test2 Neticelerinin Ayrıntıları

Yetişkin yolcu savunma testinde %51 başarılı
Çocuk yolcu savunmada %43 başarılı
Yaya savunmasında %52 başarılı
Ancak yardımcı güvenlik sistemlerinin bir bölümü değerlendirilmediği için %0.

Peki, Fiat Şimdi Ne Yapacak?
Bu test2 neticeleri otomotiv dünyasında epeyce aksiseda bulunca akıllara hemen Punto imalatı duracak mı suali geldi. Burada evvela test2 neticelerini doğru değerlendirmek gerek. Çünkü, bir takım teknik ayrıntıları Euro Ncap daha test2 etmediği için ve bir takım özerk sürüş teknolojileri Fiat Punto modelinde bulunmadığı için ortaya böyle bir netice çıktı. Bu bilgilere ek olarak Fiat yetkilileri hemen oldukça yerinde bir izah yaptı. İzaha göre: bundan sonra üretilecek modellerde başka bir deyişle 2018 model Punto veyahut 2019 model Punto otomobillerde güvenlik ile ilgili çok daha ayrıntıcı bir anlayış göreceğiz.

Aynı zamanda kesinlikle ilave etmek gerek ki; Fiat Punto Euro NCAP’ten 12 senedir iki beş yıldız alıyordu. Özerk sürüş teknolojileri ve özerk odaklı güvenlik sistemlerini son modeline entegre etmemiş olması son vaziyetin sebebi oldu.

Fiat Punto Kaç Para?
2. el Fiat Punto ücretleri 26 bin TL bandından başlıyor. Elbette hasar vaziyeti, yakıt teknolojisi, aracın kilometre’si ve daha pek çok ayrıntı ikinci el Fiat Punto ücretlerine tesir edecektir. Ancak genel bir fikir edinmek üzere arabam.com ikinci el araç duyurularını Fiat Punto duyuruları şeklinde süzebilirsiniz. Şayet sıfır kilometre Fiat Punto almayı düşünüyorsanız yeniden arabam.com sıfır kilometre araç duyurularını Fiat Punto şeklinde süzebilirsiniz. Sıfır Fiat Punto ücretleri da donanıma ve diğer pek çok ayrıntıya göre değişmekle beraber 57 bin TL bandından başlıyor diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin