Euro NCAP Bazı Kriterleri Değiştirdi, Bu Adımlardan Geçen Artık Arabalar Daha Güvenli Olacak.

0
3

Önceden Otomobil Tarihinden 10 Şaşırtıcı Gerçek isimli bir yazı dizisi yapmıştık. Bu dizide, fren lambasının dahi mum ışığından olduğundan ve yakmak için sürücünün araçtan inmesi gerektiğinden, araçların camları olmadığı için yoldaki çakıllardan yolcuların sıklıkla yaralandığından söz etmiştik. O günden bugüne otomotiv endüstrisi hem tasarım, hem malzeme, hem mühendislik hem de konfor açısından çok yol aldı. Almaya da devam ediyor.

Araç Güvenlik Kriterleri Değişiyor!
İlk otomobillerde başka bir deyişle 1920’lere kadar, bir yerden bir yere taşıma yapabilmek yeterliydi ve yegane emeldi. 1920’lerden sonra belirli bir mesafeyi en kısa müddette alabilmek odak noktası oldu. Otomobil üreticileri, 1950’lerden sonra ise konfor odaklı olmaya başladılar. 1980’ler güvenli sürüşün ehemmiyet kazandığı dönem oldu. Bugün ise otomotiv endüstrisi iki konuya odaklanıyor: yakıt tasarrufu ve güvenli sürüş. Bir motorlu aracın ne kadar güvenli olduğunu test2 etmek üzere kurulan Euro NCAP, bu konuda kendini geliştirdikçe çıta yükseliyor. Bugün, Euro NCAP çarpışma testlerinden geçer not almak çok önemli. Peki, gelecekte işler nasıl olacak, bir araç için güvenli diyebilmemizin önünde ne gibi kriterler olacak?

Aslında gelecek dönem için Euro NCAP çok sayıda yeni karar ladı. Bu kararların otomobil endüstrisini temelden yani fabrikadaki imalat bandından itibaren şekillendireceği de net. Peki, ayrıntılar nasıl?

Kaza sonrası için de teknolojiler geliştirilmeli!
Yaşanan trafik kazalarının hemen peşinden yaralıları güvenli bir biçimde araçtan çıkarmak ekseriyetle çok zor oluyor. Araç seyir halindeyken her parçası dışarıdan gelecek darbelere karşı çelik gibi dayanıklı olsun istiyoruz fakat Allah savunsun kaza olsa ve içinde mahsur kalsak, kaporta bir dokunuşla buz gibi dağılsın isteyebiliriz. Peki, bu çelişkisi teknoloji ile çözmek olası mü? Mümkün olsa gerek ki, Euro NCAP gelecek kriterler arasına bu önemli ayrıntısı da ilave etmiş. Kaza sonrasında yaralının araçtan kolay çıkarılabilmesi için yapılan iyileştirmeler ve geliştirilen teknolojiler artı puan olacak.

Çocukların davranışları öngörülebilir mi?
1-5 yaş arası çocuğu olan anne&babalar bilir; çocuklar, en güvenli ortamda bile kendilerine zarar verecek şeyleri bulurlar. Onların neyi yapıp neyi yapmayacağını düşünmek çok güç. Ama hayal gücünüz genişse ve daimi bir çocukla beraber yaşıyorsanız bir takım tahminleriniz tutabilir. Çocukların araç camına sert veyahut sivri bir oyuncakla vurması, sürücüye zarar verecek ve sürüş güvenliğini tehlikeye sokacak davranışlarda bulunması, araç kapısını açması, araç camını açması gibi pek çok ihtimal var. Euro NCAP, bundan sonra sürüş teknolojilerinde bu çocuk davranışlarına yönelik çalışmaları da önem verecek.

Konuşan arabalar geliyor!
Uçan araba, kendiliğinden giden araba ve nihayetinde konuşan araba…Şaka değil, gelecekte trafikte seyir halindeki araçların birbirleriyle iletişim kurması, data transferi yapması gündemde. Aslında arabalar sinyaller ve diğer işaretlerle şimdi de birbirleriyle konuyor sayılır ama gelecekte frenlerim tutmuyor sağ şeridi boşaltın diyen bir kamyon, araçta yaralı var diyen bir taksi, 100metre sonra sağda duracağım diyen bir otomobil çok da şaşırtıcı olmayacak. Tabi ki, mevzubahis iletişim bazı veri sistemleriyle mümkün olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin