Dünyada Elektrikli Araç Sayısı 2 Milyona Ulaştı.

0
71

Gelişen ve globalleşen dünyada hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran motorlu taşıtların yerini elektrikli araçlar alıyor.

Etrafa olan tesirlerinin yanı sıra erişim fiyatlarının de azaltılması için ilk sefer 1997 seneninde Japonya’da üretilmeye başlanan elektrikli araçlar son senelerin gözdesi haline geldi.

Medya takip ajansı PRNet, dünyada elektrikli araç kullanımı konusunda medya araştırması gerçekleştirdi. Beynelmilel Enerji Ajansı’nın “Global Elektrikli Araç Rapor”undaki bilgilere göre; araç sayılarındaki artışın bir diğer ehemmiyetli sebebi de hükumetlerin etrafı savunmaya yönelik siyasetleri ve kullanıldığında enerji verimliliğindeki artış olduğu belirtildi.

Geçen seneye göre yüzde 60 artarak 2 milyona yaklaşan araç sayısını 2.3 milyonla araç şarj istasyonu izledi. Avrupa’da ise geçtiğimiz sene elektrikli araç sayısı 2,9 artış göstermiştir.

Dünyada elektrikli araç kullanımını en çok seçenek eden ülkeler sırasıyla Çin, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Norveç olurken; Avrupa’da ise elektrikli araçları en çok seçenek eden ülkeler İspanya, Almanya ve Birleşik Kraliyet oldu.

Yeni nesil araç projeleri olan elektrikli araçlar Türkiye’de de “yerli damgasıyla” imalata başladı.

Elektrikli araçlar; Konya, Eskişehir, İzmir ve Elazığ’da toplu taşıma aracı olarak hizmet verirken, Türkiye’de bu araçların kullanımının artması öngörülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin