Çakarlı Araçlara 192 TL Ceza Kesiliyor

0
1

‘Çakar’ sözcüğü, yanıp sönen renkli ışık mananına geliyor. İlk defa deniz fenerleri için kullanılan bu terim, giderek deniz araçlarına ve kara araçlarına da ilave etmiş. Seyir halindeki aracın bir acelesi olduğu ve ona yol verilmesi veyahut dikkat edilmesi mananını taşıyan çakarlı sistem, ülkemizde hemen her konuda olduğu gibi epeyce süistimal ediliyor. Son senelerde oto tamir atölyelerinde kolayca aracına çakar taktıran sürücülerin sayısı hiç de az değil. Hem de çakarlı araçları bir trend olarak görenler dahi var. Vaziyet böyle olunca trafik sıkışıyor, sahiden aciliyeti olan araçlarla olmayanlar birbirine karışıyor. İşte bu noktada bir takım tedbirlerin almasının vakiti gelmişti ki Bakanlık, iki gün önce çakarlı araç üstünlüğü bitiyor şeklinde bi,r izah yaptı.

Bilhassa İstanbul trafiğinde çakarlı araçların geçiş üstünlüğü pek çok şehir sürücüyü bezdirmişti. Zati saatlerce kısacık mesafeyi alamamak, günün yorgunluğu üzerindeyken tarfikte mücade etmek yeterince zorken bir de çakarlı araçlara yol veren araçların kapı araladığı trafik, oldukça can sıkıcı olabiliyordu. İşte tam da bu noktada bakanlık düğmeye bastı ve artık polis araçları dışında çakarlı araçların geçiş üstünlüğü yok. Gelelim ayrıntılara…

Polis araçları haricinde ve yazılı yetki ile kafile halinde ielrleyen resmi araçlar haricinde çakarlı aracın geçiş üstünlüğü olmayacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan izaha göre, polis araçlarının ve kafile araçlarının dışında hiç bir resmi araç, artık çakarlı da olsa geçiş üstünlüğüne sahip değil.

Görev kağıdı olmadan hiç bir çakarlı araç, trafikte geçiş üstünlüğü alamayacak. Böylelikle trafiğin bilhassa de büyük şehirlerde bir nebze olsun ferahlatılması amaçlanıyor.

Çakar isimi verilen sistem, trafikte bir aracın resmi görevde olduğu ve geçiş üstünlüğüne sahip olduğu iletinini veriyor. Bu şekilde çakar takmak için resmi müsaade gerekiyor. Ancak bir dönem çakarlı araç sayısında epey artış oldu. Bu araçların da büyük bir ksımının resmi hizmete ait olmadığı saptayınca gereksiz çakar kullanımı için ceza uygulaması başlatılmıştı. Hem de en son gereksizçakar takma cezası 192 TL idi.

Aslında hiç bir geçiş üstünlüğü olmadığı halde aracına çakar taktırarak trafiğin tıkanmasına ve belki de gerçekten hayati ehemmiyet taşıyan yolcuların hastaneye yetişmesine mani olan araçlar için bu uygulama oldukça yerinde görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin