2018 Yeni Volkswagen Golf 8 Fiyatı Ve Detaylı İnceleme

0
2

Volkswagen’nin efsane tadındaki kompakt arabası Golf yenilenme sürecine girdi. Doğuşu 1974 seneninde olan Golf, Beetle(kaplumbağa) modelinin halefi olarak çıkış yaptı. VW’nin dahi belki de düşünemeyeceği başarılara imzaladı. Golf, uzun soluklu hayatına MK1 kod isimiyle başlamıştı. Önden çekişli hatchback arabaların dünyadaki en büyük temsilcisi olmayı da muvaffak olmuştu. Volkswagen Beetle’ın yerini alacak olan Golf için VW gereğinden fazla ehemmiyet ve yatırım yaparak tüm rizikoları almış. Arkadan itiş ve arkadan motorlu devrini Golf artık bitirmişti. Neticeye baktığımızda 7.nesline kadar müddet gelen bir model haline gelmiştir. Golf 4.neslinde yakaladığı başarıyı 7.neslinde yakalamış olsa da 2018 senesi için tasarıladığı 8.nesli hepsinden daha ses getirecek gibi duruyor. Diğer bir gerçekte olanda, firmaların orta segment modellerine yüklediği donanımlar o kadar fazla ki , Yeni Golf 8 modelini Passat ayarında görmemiz bizi şaşırtmayacaktır. Ferdinand Porsche’nin Audiile başlattığı yapıt artık doruğa erişti! Kalite anlayışı sönmediği sürece Golf yeniden sınıf öncülüğüne devam edecektir. Önümüzdeki yıl içerisinde muhtemelen Golf 8’in çıkışını göreceğiz. Zati ilk sızma fotoları çıkmaya başladı. Bakalım genel olarak Volkswagen Yeni nesil Golf 8 için neler düşünmüş.

Dış Tasarımı Daha Kompakt Geliyor

Golf 8 için ortaya çıkan ve gerçeklik hissesi tam olarak net olmayan resimlerden açıklama yapacağız. Gördüğümüz resimlerde aslında temel görünümü belli oluyor. Ansızın fazla şekillerde karşımıza çıkan Golf 8, yeni bakışlarıyla göz dolduruyor. Ön tarafında farların yapısının değiştiğini görüyoruz. Far yapısı daha ince ve keskin bir yapıya bürünmüş. Led aydınlatmaların “U” şeklinde olanından vazgeçilerek daha çok mercek çevreninde dolanan tasarıma yer verilmiş. Ön tarafında gördüğümüz diğer bir değişim tamponda olmuş. Baktığımız vakit krom ayrıntılar ilave ederek sportif hava oluşturulmaya çalışılmış. Alt ızgara bölümüne devam eden tampon, Golf’ü doğuştan sporcu havasına bürütmüş.

Arka bölümden devam edersek; stop far grubunun makyajlandığınıgörüyoruz. Arka bölümün tasarım çizgileri ile ilgili yorum yapacak olursak, Audi’nin biraz da olsa parmağı olduğunu hissettiriyor. Arka duruşun tokluğu ve far yapısı Audi’nin hatchback sınıfında olan A3 ile benzer tasarımlar taşıdığını söyleyebiliriz. Biraz daha alt bölümlere baktığımızda difüzörparçasının araca uyumlu ve burada da krom ayrıntılara yer verildiği gözden kaçmıyor. Kroma verilen şekil itibari ile sanki Golf 8’e çift egzoz çıkışıgörünümü verilmiş. Ancak Golf 8 içinde hazırlanacak “R” sürümünün egzoz çıkışları netlikle çift olacaktır. Dış yapısı şayet bu gördüğümüz şekilde çıkarsa da kökten bir değişim olmayacaktır.

 

Golf 8’in Asıl Yeniliği İç Kabinde Toplanmış

VW grubunun üstüne en çok düştüğü bölümün incelemesine geldik. Biraz geriye doğru gidersek, genel olarak VW araçlarının iç yapılarında çeşitli deformasyonlar olduğunu bir çok kişi görmüştür. Bu kronik hastalık 7. nesil Golf ile sonlanmıştı. Kalite anlayışını bir tık daha yukarıya alan VW, yenilenecek olan Golf’ün iç yapısını eşsiz donanım ve kalitede sunması bekleniyor. Kalite algısını çok iyi aşılayan Alman üretici, hız kesmeden buna devam edeceği gözüküyor. Sızan resimlere baktığımız vakit dijitalunsurların çoğaldığını fark ediyoruz. Tesla markasından alışık olduğumuz ve sonradan moda haline gelen büyük dokunmatik ekran Golf 8 için de koyulmuş. Tahmini olarak 10 inç büyüklüğünde düşünülen Multimedyaekran içinde kolaylık sağlayacak özellikler ile gelecektir. Golf sürümünde da bulunan Apple CarPlay ve Android Auto gibi ekstra yazılımların olması nettir diyebiliriz. Birde bu ekranın idaresi sesli komut şeklinde olması muhtemeldir. Kendi sınıfında olan Renault Megan’ın dikine büyük ekran furyasına Golf, dikdörtgen ekranla cevaplaması bekleniyor. Gösterge oturumunun de değişken yapıda ve renkli TFT ekranlı olması bekleniyor. Genel olarak baktığımız zaman iç yapısı köklü değişime uğramış, bir üst sınıf otomobilleri ile yarışacak düzeye gelmiş.

Güvenlik Paketleri 7. Nesil ile Aynı Olması Bekleniyor

Volkswagen, bilhassa güvenlik unsurlarının gelişim sürecinde Golfmodelinden çok yardım aldı. Yardımcı asistan teknolojisi tümü ile Golf’de kullanılmıştı. Golf 8’de de devam edecek olan ikincil çarpışma önleyici sistemi, ön araç mesafe kontrol, şerit takip asistanı, kör nokta ikazcısı, şehir içi kullanımlarda 60 kilometre/h hıza kadar özerk sürüş gibi özellikler, belki daha çok geliştirilerek sunulabilir.

Golf 8 için Değişik Motor Birimleri Hazırlanıyor

Edinilen bilgilere göre Golf’ün 8. sürümüne da 1.5 litre hacminde yeni nesil birim koyulacağı söyleniyor. Günümüzde gördüğümüz bu motor, 1.6 TDI’ın yerini almıştı. Bununda sebebi Volkswagen’nin emisyon skandalından sonra insanlarda ki algıyı değiştirmek olabilir. VW grubu yatırımını fazlaca yaptığı 1.5 üniteden oldukça ümitli. Önemli bir konuya değinmek gerekirsek, Golf 8’in kilosunda da farklık olacağı. Kasa yapısı, kullanılan değişik malzemeler ile hafifletilmeye gidilmiş. Hafifletme operasyonundan sonra takriben olarak 75 ile 90 kilogram arasında hafif olması bekleniyor. Buda 1.5 litre motorun daha çok performans sağlayacağı ve yakıt sarfiyatında ciddi düşüşler sağlayacağı mananına geliyor. Yeni kasa Golf 8’in birde GTI ve R sürümleri bölümü var. GTI sürümü 2.0 litrehacminde 200 ile 250 at arasında bekleniyor. R sürümün motoruna geldiğimizde ise Focus RS ve Subaru Impreza WRX gibi rakiplerine ayak uydurabilecek cinsten olacağı net. Audi tabanlı motor birimleri Golf 8 için göreve çağrılabilir. Audi S4’Ün 3.0 TFSİ ünitesi fazla gelebileceği için muhtemelen S3 sürümün 2.0 TFSİ 310 beygirlik motoru kullanılabilir.

Golf 8 hakkında yazdığımız, kasa yapısı ve özelliklerinin bu şekilde çıkma ihtimali yüksek. Bu şekilde çıkacağını kabul edersek, VW’nin Golf 8 için fazlaca mesai harcadığını görüyoruz. Efsanenin devamı için ellerinden gelen her ayrıntı düşünülmüş. Dış yapısı biraz makyajlanmış gibi gözükse de, müşterilerini mest edecek unsurlar iç kabininde olacaktır. Bizim bu şekilde kısıtlı anlatımda bile tatmin edici ölçü ve donanımlarda gözüküyorsa, yollara çıkacağı zaman eminim daha da fazlası olacaktır . Özellikle Golf 4 ile başlayan yüksek imaj, 8. sürümüne kadar ilerlemiş olacaktır. Şimdi yapmamız şart olan 2018 senenini beklemek ve ondan öncesinde bu sene içerisinde hangi fuarda sergilenecek onu izlememiz gerekiyor. Ücret konusuna gelecek olursak şartlar neyi gösterir bilemeyiz ancak yeniden 74 binTL civarları başlayıp 116 bin TL’ye kadar giden aralıklarda olabilir. Bu hali ile Golf 8 sizce de köklü bir değişime maruz kalmış mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin