2018 Peugeot 308 Özellikleri Ve Teknik Bilgileri & Fiyatı

0
115

2017 Model Peugeot 308 İle ilgili
Peugeot’nun kompakt aslanı 308, yeni sürümüyle sınıf atlamış vaziyette. Avusturya’da kullanma fırsatı bulduğumuz otomobilin önden görünüşü daha adaleli hale gelmiş fakat tek yenilik bu değil. Mekanik ve teknolojik yeniliklerle beraber kompakt rakiplerine korku salıyor.

Yenilenen Peugeot 308 Rekabeti Kızıştırıyor!
Peugeot, satışa sunulduğu günden bu yana 760 bin adet satılan kompakt sınıftaki 308’i yeniledi. VW Golf, Ford Focus, Renault Megane gibi otomobillerle rekabet eden ve Fransız markanın en çok satan modeli olan 308, bilhassa önden görünüşüyle oldukça değişirken, teknolojik manada da sınıf atlamış. Makyajlı Peugeot 308, markanın yeni ön tasarım stilini yansıtan ve ‘aslan’ logosuna hane sahipliği yapan dikey konumlu ön ızgara, oldukça şık ve dinamik tasarımlı motor kaputu ve tüm donanım düzeylerinde sunulan LED gündüz farları ile son derece etkileyici bir görünüme sahip.

Son Model 308’de Teknik Özellikler
Yeni grafik efektleriyle üç boyutlu uydu navigasyona ve tüm işlevlerle kolay ulaşım sağlayan “kapasitif” dokunmatik ekran, kabindeki en ehemmiyetli yeniliklerden. Yeni modelin motor kaputunun altında da farklıklar mevcut. Yeni 1.5 lt’lik BlueHDi 130 ve BlueHDi 180 dizel motorların yanında sekiz ileri otomatik şanzıman da en ehemmiyetli yenilikler arasında. Peugeot, gerek benzinli gerekse de dizel motor seçeneklerinde devreye almış olduğu yeni egzoz gazı arıtma sistemiyle Euro 6.c normunu şimdiden karşılıyor. 270 HP gücündeki turbo benzinli motoruyla yakıt ekonomisi ile yüksek performansı aynı potada eriten 308 GTi da yeniliklerden kısmetini almış. Günlük kullanım konforundan ödün vermeden sportif performansın keyfini sürme felsefesiyle geliştirilen GTi, bilhassa yol tutuşuyla sürücülerin kalbini çalıyor. Yeni Peugeot 308 GTi’ın motor kaputunun altında 1.6 lt turbo benzinli motor görev yapıyor. Yüksek güç imalatıyla etkileyici bir performans sunan motor 4.46 kilogram/HP’lik güç ve ağırlık dağılımı ile 308 GTi’ı 6.0 saniyede 0’dan 100 kilometre/s hıza eriştiriyor ve yalnızca 25.3 saniyede ilk 1000 metreyi geride bırakıyor. Sunmuş olduğu performansa rağmen 6.0 lt/100 km tüketim değerine sahip olan GTi, etrafçılıktan de ödün vermiyor.Yeni Peugeot 3008 ve 5008’de kullanılan tüm gelişmiş sürücü destek sistemleri de bundan böyle Peugeot 308’de yer alacak.

Makyajlı 308 Türkiye’de Ne Vakit Satışa Sunulacak?
Makyajlı 308’in 2017’nin son çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacağı belirtiliyor. Otomobil, fren yaparak aracı durdurabilen (otomatik şanzımanlı sürümlerde veya manuel şanzımanlı sürümlerde 30 km/s işlevi ile birlikte) adaptif hız sabitleme sistemine sahip PSA Grubu’nun ilk otomobili olmasıyla öne çıkıyor. Bunun dışında yenilenen Peugeot 308’de aktif güvenlik freni ve güvenli takip mesafesi ikazı, aktif şerit takip sistemi, yorgunluk tespit sistemi, akıllı far sistemi, aktif hız levhası tanıma sistemi, aktif kör nokta ikaz sistemi, VisioPark 1 ve park yardımcısı olmak üzere en aktüel sürüş destek sistemleri bulunuyor. Ehemmiyetli bir geliştirme mertebesinden geçen üç silindirli benzinli motor, egzozda emisyon kontrolü ile gerçek sürüş şartlarında daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon değerlerine imzalıyor. 1.2 lt’lik PureTech 130 motordaki yüksek hassasiyetli enjeksiyon kontrolü yanma verimliliğini arttırırken, egzoz gazı katalizörün hemen peşinden benzin partikül filtresinden geçiyor. Yeni altı ileri vitesli manuel şanzıman yüksek performanslı motorun verimliliğini destekliyor. Euro 6.b normuna uygun PureTech 130 ile karşılaştırıldığında verimlilik açısından optimize edilen motor yüzde 4 yakıt ekonomisi sağlıyor. PureTech 130 altı ileri manuel şanzıman kombinasyonu 2017 seneyin sonlarında ürün gamına katılacak. Yeni Peugeot 308, PSA Grubu’nun yeni 1.5 lt BlueHDi 130 dizel motorunu kullanan ilk model.

2017 Peugeot 308 Motor ve Şanzıman
Yeni manuel şanzıman gibi, bu dört silindirli motor da yüzde 100 dijital olarak tasarlanmış. Yeni Peugeot 308 GT’de sunulan BlueHDi 180 dizel motor, Japon şanzıman uzmanı Aisin ile beraber geliştirilen tamamiyle yeni sekiz ileri EAT8 otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. Hızlı ve yumuşak vites geçişleriyle son derece akıcı ve sarsıntısız bir sürüş sunan yeni otomatik şanzıman, yerini aldığı EAT6 otomatik şanzımanla karşılaştırıldığında yüzde 7’ye varan bir yakıt ekonomisi sunuyor. Ülkemize gelmeyecek olsa da kullanma fırsatını bulduğumuz BlueHDi 180, bilhassa performansıyla oldukça beğenimizi kazandı. 1320 kilogram’lik 308 BlueHdi 180 EAT8, 180 HP gücü ve 400 Nm torkuyla 225 kilometre/s maksimum hıza erişebiliyor. 0-100 kilometre/s hızlanması daha izah etmese da 9.0 sn’nin altında olduğunu söyleyebiliriz. Performansına göre ele geçirilen 4.0 lt/100 kilometre’lik tüketim değeri de bu yeni modelin ne kadar randımanlı olduğunu kanıtlıyor.

Kısaca, Peugeot 308 zati iyi bir otomobildi. Yapılan makyajla beraber rekabet düzeyi de oldukça yükselmiş. Yeniliklerin yalnızca görünümle ilgili olmaması, asistan sistemler, motorlar ve şanzımanları da içermesi pozitif bir özellik. Sene sonuna doğru ülkemize de gelecek olan yenilenen 308’in kompakt sınıfta iyi satış rakamları ele geçirmemesi için hiçbir neden yok. Hasılı aslan yeniden kükrüyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin