2018 De Cam Filmi Yasak mı Değil mi Kesin Bilgi

0
1

Cam Filmi Yasak mı Değil mi?
Araçlarda iç bölümün görünmesini engelleyen ve bazen de bu emel dığında yalnızca estetik zevk seçeneği olarak seçenek edilen cam filmleri ile ilgili kafamız oldukça karıştı. Konuyu ayrıntılı olarak inceleyeme karar verdirk.

İşe en başından başlayalım:
Oto Cam Filmi Nedir ve Cam Filmi Neden Kullanılır?
Oto cam filmi, polyester malzeneden üretilen saydam bir kaplamadır.
Oto cam filmi kullanım nedeni daha çok estetiktir. Belirli bir stili yansıtmak üzere biraz da ‘cool’ görünmek hevesiyle pek çok araç sahibi cam filmi taktırıyor. Ancak mahremiyet nedeniyle aracının içinin görünmesini istemeyenler de oldukça fazla. Bunlara ek olarak güneşin zarar veren tesirlerini engellemek, aracın camlarını savunmak gibi sebeplerle da cam filmi takılabilir.

Oto Cam Filmi Nasıl Takılır?
Aracın camı iyice temizlendikten ve tamamiyle kuru olduğundan emin olduktan sonra düzgün bir biçimde cam filmi cama yapıştırılır. Bu işlem için cam yerinden çıkarılır ve camın boyutu kadar cam filmi kesilir. Yapıştırma sağlandıktan sonra kabarcıklar temizlenir. Filmin üzerindeki jelatin kaldırılır.

Hangi Araçlara Cam Filmi Takılabilir?
Her tür taşıtın camına takılabilirler. Ancak bu sene bu konuda kimi kısıtlamalar getirilmiştir.

Oto Cam Filmi Takmak Yasak mı?
Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63. Maddesine göre taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek şekilde kaplanması yasaklandı. 26 Ekim 2016’da bu konuda bir yönetmelik yayınlanmış ve ön camlar için ve bazı kriterlerle cam filmi serbest bırakılmıştı. Ancak yine bu konu masaya yatırıldı ve tekrar yasak geldi.

Araç Cam Filmi Taktırmak Neden Yasak?
Bakanlığın yaptığı izaha göre cam filmi takmak milli güvenlik ve trafik güvenliği açısından uygun bulunmuyor. Trafiğe çıkan araçların içlerinin görünmemesi kuşkulu vaziyetlerin belirlemesini zorlaştırıyor.

Oto Cam Filmi Taktırmanın Cezası Nedir?
2018 OCAK ayı bakımından oto cam filmi cezası 189 TL.

Oto Cam Filmi Nasıl Sökülür?
Oto cam filmi sökme işlemini kendi başınıza da yapabilirsiniz ancak aracın rezistansına veyahut camına zarar vermeden bu işlemi yapmak üzere bir uzmana gitmekte yarar var. Oto cam filmi sökerken yapışkan çözücü spreyler ve saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. İkisi de filmin camdan çözülmesini kolaylatıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin