2018 BMW – i8 Hakkında Kısa Bilgiler

0
3

BMW marka araçlar her vakit otomobil sektörüne istikamet vermiştir. Bu, tasarım açısından da performans açısından da böyledir. Fakat konu hybrit araç teknolojisi olunca BMW sahiden sektörü alıp bir yerden başka bir yere taşıyor. Bugün, hybrit otomobil satın alma ile ilgili bilhassa ülkmizde çekimser bir hava var. Daha Avrupa’daki kadar trend değil bu otomobiller bizde. Bu vaziyetin da ansızın fazla sebebi var. Fakat BMW i8 modeli, öyle şık, öyle havalı, öyle kuvvetli ki, bu araç herkesin hybrit arabalara olan bakış açısını değiştirecek türden. Peki, BMW i8’in özellikleri nasıl?


Bu araçta ilk dikkati çeken ayrıntı ki sahiden ehemmiyetli, geri dönüşümlü malzeme kullanılmış olması. Son derece havalı pırıl pırıl bir otomobilin atık malzeme kullanılarak üretilmiş olması gerçek bir devrim. Zira BMW i8 her istikametiyle etrafçı olmak istiyor.

Spor BMW modeli olarak tasarlanmış olsa da bagaj hacmi ve koltuk kapasitesi hiç de azımsanacak gibi değil. BMW i8 bagaj hacmi tam 154 Litre. 4 kişilik iç mekan da oldukça rahat.

Son model BMW modelleri içinde belki de en çok inceleme değer örneklerden biri olan BMW i8’in navigasyon sistemi de ehemmiyetli. Oldukça hızlı takip sistemi yüksek ekran çözünürlüğü ile yolunuzu bulmak hem zor değil hem de keyifli.

BMW i8 multimedya ekranı 8.8 inç genişliğinde ve ekran çözünürlüğü mükemmel.

 


Gelelim BMW i8’in motoruna:
Pek çok otomobil eleştirmeni i8’in motoru için ‘geleceğin motor teknolojisi’ yorumunu yapıyor. Şarj edilebilir Plug-in hybrit motorun spor otomobilde kullanılmış olması son derece etkileyici. 362 HB daimi sistem gücüne sahip hybrit birimin temel yapı taşları ön akstaki elektrikli ve arka akstaki benzinli motor. Ayrı olarak araç tabanındaki lityum ion bataryalar ehemmiyetli. Ön aks üzerindeki elektrikli motor ön tekerlekleri hareket ettirirken ihtiyaç duyduğu enerjiyi araç tabanındaki lityum iyon bataryadan alıyor.

Hybrit BMW i8 Hızlanma Konusunda Nasıl?
BMW i8, 0-100km/s hızlanma için 4,4 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Konu performanstan açılmışken aracın ön ve arka aksı arasındaki ağırlık dağılımının 50:50 olduğunu da ilave edelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin